Hobijs ir aktivitāte, kas tiek veikta regulāri un tās darītāja brīvajā laikā ar mērķi sniegt prieku. Līdz ar to, ja galda spēles tiek spēlētas regulāri un sagādā prieku, tad tas bez šaubām var tikt uzskatīts par hobiju. Turklāt par interesantu un lietderīgu hobiju.
Šajā rakstā esam nolēmuši apkopot interesantākās un vērtīgākās galda spēles. Papildus tam vēlamies arī izcelt priekšrocības un iemeslus, kāpēc galda spēļu regulāra spēlēšana ir vērtīga.
Galda spēļu pozitīvā ietekme uz prātu
Galda spēles ir lieliska aktivitāte, kas spēlētājam spēj sagādāt prieku un vienlaikus palīdzēt uzlabot dažādas prāta spējas.
Galda spēle veicina smadzeņu darbību
Galda spēļu spēlēšana ir labs vingrinājums smadzenēm. Tās spēj stimulēt smadzeņu zonas, kas ir atbildīgas par stratēģisko domāšanu un atmiņas veidošanos gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Spēles palīdz stiprināt būtiskas kognitīvās prasmes, piemēram, problēmu risināšanu un lēmumu pieņemšanu.
Galda spēles sniedz prieku un mazina stresu
Smiekli raisa prieku, un tas arī ir viens no galda spēļu labākajiem blakus efektiem. Ja tev patīk spēles process, tas var veicināt un attīstīt radošumu. Savukārt labi pavadīts laiks samazina stresa līmeni un palīdz uzlabot labsajūtu.
Tāpat galda spēļu spēlēšana izraisa endorfīnu veidošanos. Tā ir organisma dabisko „labsajūtas” ķīmisko vielu izdalīšanās, kas uzlabo garastāvokli un ļauj just dzīvesprieks.
Spēles process var samazināt asinsspiedienu
Līdztekus stresa mazināšanai, smiekliem un “laimes hormonu” izdalīšanai, galda spēles var arī pazemināt asinsspiedienu. Tiek uzskatīts, ka endorfīnu izdalīšanās liek muskuļiem atslābināties un asinis sāk cirkulēt daudz vieglāk. Tas rezultātā pazemina asinsspiedienu.
Galda spēles māca pacietību
Uzvara prasa stratēģiju un pacietību. Pozitīvā gadījumā šīs prasmes tiek apgūtas bez stresa un pārdzīvojumiem. Līdz ar to galda spēles ir jautrs veids, kā audzēt pacietību pusaudžiem un arī pieaugušajiem.
Atceries, ka svarīgi ir ne tikai stiprināt prātu, bet arī ķermeni. Tāpēc svarīgi arī regulāri izkustēties. Par to vairāk lasi mūsu rakstā Kā saglabāt motivāciju sportot.
Klasiskas galda spēles
Sadarbībā ar spēļu interneta veikalu Game4You.lv esam apkopojuši, mūsuprāt, vērtīgākās un interesantākās galda spēles dažādiem vecumiem.
Riču Raču
Riču Raču ir interesanta spēle, kuras laikā iespējams sajust sacensības garu. Tā ir spēle, ko vislabāk ir spēlēt kopā ar vēl 3 cilvēkiem. Riču Raču balstās gan uz veiksmi, gan arī uz spēju izlemt savus gājienus. Rezultātā šis ir labs veids, kā trenēt stratēģisko domāšanu.
Spēle Jenga
Jenga ir laba spēle, ar ko novilcināt laiku, kā arī labi pavadīt laiku ar draugiem. Spēle Jenga ir interesanta gan lieliem, gan maziem. Tās pamatā ir precizitāte, jo nedrīkst pieļaut, lai tornis tava izdarītā gājiena dēļ sagāžas. Papildus precizitātei ir jāspēj arī saprast, vai tavs gājiens ietekmēs torņa stāju vai nē.
Šī ir viena no spēlēm, ko atradīsi arī Latvijā ražotu spēļu sarakstā Latvijā ražotas galda spēles.
Klasiskais šahs
Šahs ir visu gudrinieku spele, kas mums neļauj to nepievienot šim sarakstam. Tā veicina domāšanu, stratēģijas plānošanu, kā arī trenē atmiņu. Šī ir spēle, kur vienmēr ir jādomā uz priekšu – jāizplāno dažādas situācijas un vienmēr jābūt vairākus gājienus priekšā pretiniekam.
Ja tu vēl neproti spēlēt šahu, tad ir pēdējais laiks to iemācīties. Šī galda spēle ir klasiska, taču pēdējā laikā it īpaši nāk atpakaļ modē. Sāc ar to, ka izlasi tā vēsturi rakstā Šahs: vēsture un spēles veidi.
Dambrete
Dambrete ir šaha atvieglotāka versija, savukārt spēles laukums ir visai vienāds. Noteikumi gan ir daudz vienkāršāki, tāpēc šī spēle var būt aktuāla arī mazākiem bērniem. Arī šī spēle trenē stratēģisko domāšanu un iemāca arī domāt no otra spēlētāja skatu punkta.
Domino
Domino ir spēle, kas trenē kritisko domāšanu. Tā, kā jau citas, ļauj pavadīt laiku kopā ar mīļajiem. Tā ir viena no galda spēļu klasikām jau gadiem ilgi. Domino ir spēle, kas palīdz arī relaksēties, kā arī trenēt atmiņu.
Lai jautra spēle!