Kā uzlabot savas šaha prasmes esot iesācējam

Šahs senāk

Šahs ir viena no senākajām spēlēm. Tā ir vismaz 1000 gadus veca. Šaha spēle pieprasa lielu uzmanību un domāšanu no spēlētāja, jo katrs gājiens var būt izšķirošs.

Šajā rakstā Izrunāsim kā sākt attīstīt savas šaha prasmes kā spēles iesācējam. Tādam, kurš zina katra kauliņa gājienus un noteikumus, taču nav iedziļinājies stratēģijā, kombinācijās vai padziļinātā izpratnē. Ja sāksi attīstīt rakstā minētos principus, spēsi ātri celt savu šaha reitingu (ELO), kā arī uzvarēt to vienu draugu vai ģimenes locekli, kas tevi vienmēr uzvar.

Sākuma teorija

Ir tikuši veikti aprēķini ar superdatoriem par to, kas ir objektīvi labākie pirmie gājieni uzsākot partiju. Tas nozīmē, ka iegaumējot šīs pāris variācijas, Tu jau spēles sākumā sevi vari nostādīt labākā situācijā par pretinieku. Šeit būs vienkāršs video, taču ja vēlies īsu padomu par optimālo gājienu secību sākumā – Vispirms ieņem centru ar bandiniekiem, kam seko zirgi, tad laidņi un tad veic rokādi.

Šaha spēles beigu teorija

Tāpat kā šaha spēles sākumam, tā arī beigu stadijai ir konkrēti principi, kas būtu jāievēro, lai atvieglotu domāšanu un uzlabotu uzvarēšanas iespējas. Šeit šie principi ir daudz, jo ir miljoniem variāciju kā kauliņi var būt izvietoti spēles beigāsi, taču šeit video būs apkopoti vienkāršākie.

Stratēģiskā domāšana

Šaha galds ir kā kaujas lauks. Tev ir dots karaspēks ar kuru jāapspēlē pretinieks, izmantojot gudrus manevrus. Stratēģiskā domāšana sevī ietver spēju objektīvi izvērtēt situāciju un veikt labāko risinājumu.Tas nozīmē neatkarīgi no tā cik labā vai sliktā pozīcijā atrodies, Tu izproti abu spēlētāju stiprās un vājās puses. Zinot to, vari izplānot optimālo gājienu.  Stratēģija ir elements, ko ar treniņu un regulāras spēlēšanas palīdzību var attīstīt.

 Piemērs – ja pretinieka karalis ir nenosegts, tad saprast kā šo izdevību pārvērst pozītīvā rezultātā. Parasti šādās situācijās izmanto laidņu vai torņu pārus, jo šiem kauliņiem patīk atklāts laukums.

“Profilakse”

Ir jāatcerās, ka šahu spēlē divi spēlētāji un katram ir savas idejas un plāni. Ar profilaksi šahā apzīmē tavu spēju saprast pretinieka plānus un izjaukt tos priekšlaicīgi. Šeit ir svarīgi mācēt kritiski paskatīties uz savu pozīciju un novērtēt savas vājās vietas, lai tās varētu mazināt. Pilnībā izjaucot pretinieka plānus, Tu viņu mulsināsi un papildus ņemsi psiholoģiski virsroku, jo viņam nebūs vispār laba gājiena ko veikt. Tas viņu ‘’izsitīs no rāmjiem’’ un palielinās iespēju viņam veikt neapdomīgu gājienu.

Patternu atpazīšana

Lai atvieglotu domāšanu un taupītu mentālo enerģiju, visi šaha meistari un entuziasti iemācās atpazīt dažādas gājienu secības. Šīs secības jau pagātnē viņiem notikušas savos mačos vai arī tikušas izstudētas dažādos mācību avotos (grāmatas, video, treneri). Šajā video piedāvāti 6 piemēri ar patterniem, lai ieliktu pretinieka karali šahmatā (Checkmate). Cerams pēc šī video spēsi identificēt arī savos mačos, ka uz galda esošā situācija atļauj veikt kādu patternu.

Domāšana uz priekšu

Ir grūti uzvarēt partiju domājot tikai vienu gājienu uz priekšu, jo viena gājiena ietvaros nevar daudz neko panākt. Tikai vairāku gājienu kombinācija rada nepieciešamo rezultātu. Principā domāšana uz priekšu un gājienu izrēķināšana apstiprinās vai tava stratēģija derēs tieši šajā situācijā.
Piemērs – Tu vēlies ar dāmu nokļūt uz konkrēta lauciņa, taču tam nepieciešami 3 gājieni. Tu redzi, ka pretinieks nespēs to lauciņu uzreiz aizsargāt. Vienīgi esi aizmirsis, ka tavu 3 gājienu laikā pretiniekam arī būs tikpat gājienu, tāpēc ir jāapsver vai arī 3 gājienu laikā pretinieks šo lauciņu spēs jebkādīgi aizsargāt.

Psiholoģiskā noturība

Šahs no cilvēka pieprasa tiešām lielus koncentrēšanās apjomus un rada noslodzi prātam. Tieši tāpēc šaha lielmeistari aktīvi attīsta savu psiholoģisko noturību un mentalitāti. Pirms mača jau ir svarīgi sarunāties ar sevi galvā, lai rastu pārliecību sevī un apsolītu nezaudēt fokusu. Ja spēlētājs zaudē fokusu, tad viņš visticamāk arī nepamana optimālo gājienu.

Cilvēka prāta ir kā muskulis, kurš arī spēj nogurt. Ilgas šaha partijas var salīdzināt ar autosacīkstēm, kur Tu nevienā brīdī nevari zaudēt uzmanību.

Šaha Pozīcijas vizualizācija

Kā papildus prasmi varam minēt gājienu vizualizēšanu. Domājot gājienu uz priekšu, ir nepieciešams iztēloties kā izskatīsies spēles laukums pēc mūsu izplānotajiem gājieniem. Tas palīdz pārliecināties, ka neesam veikuši kļūdu aprēķinos.

Tagad, kad esi izpratis galvenos nepieciešamos elementus, lai sāktu uzvarēt partijas, atliek tās vien attīstīt. Video platformā Youtube ir pieejama ļoti plaša šaha pamācību krātuve ar visiem manis minētajiem punktiem.

Šahs Chess.com saitē

Šahs nav vienīgais hobijs, kas pieprasa lielu fokusu. Tāpat arī citas galda spēles balstās uz šiem pašiem rakstā minētajiem principiem. Uzzini par citām līdzīgām galda spēlēm šeit.

Komentēt