Šahs: vēsture un spēles veidi

Šahs ir populāra stratēģijas galda spēle, kas ir pazīstama visā pasaulē. Tā ir zināma arī kā viena no senākajām galda spēlēm pasaulē. Šaha spēlēšana sniedz arī vairākus ieguvumus prāta spējām. Tā uzlabo problēmu risināšanas spējas, koncentrācijas spējas un atmiņu.

Šahs tiek spēlēts uz 8×8 lauciņu galdiņa, kas ir iedalīts baltajos un melnajos lauciņos. Spēles figūras ir iedalītas baltajās un melnajās figūrās, kuras uz laukuma ir jāizvieto noteiktā kārtībā. Katras krāsas setā ietilpst 16 figūras – 1 karalis, 1 dāma, 2 torņi, 2 laidņi, 2 zirdziņi un 8 bandinieki. Katrai figūrai ir savs veids kā tā spēj pārvietoties pa šaha laukumu. Spēles mērķis ir pieteikt „matu” pretinieka karalim, notverot to pozīcijā, kurā karalis vairs nevar izbēgt no nokaušanas.

Vēsture

Pirmās zināmās liecības par šaha spēli ir atrodamas 6. gadsimtā, Indijā. Toreiz saukta par Čaturangu, šī spēle nereti tika izmantota kā palīgrīks militārajai stratēģijai un matemātikai.  No Indijas, tā tālāk izplatījās uz Persijas impēriju, un vēlāk – pa visu Islāma pasauli, līdz tā nākamo gadsimtu laikā tika iepazīstināta arī Eiropā. Pati spēles frāze „Šahs un Mats” ir cēlusies no Persiešu valodas frāzes „shāh māt”, kas burtiski tulkojas kā „karalis ir miris”.

Spēles versija, kuru mēs spēlējam mūsdienās, ir radusies 15. gadsimtā. No tā paša laika ir izdzīvojusi arī vissenākā zināmā šaha spēles instrukcija. Tiesa, tolaik spēles stratēģijas bija tik vājas, ka mūsdienās tās liktos kā bērnu blēņas.

Mūsdienu šaha komplekta versija tika standartizēta 18. gadsimtā, spēles figūrām pieņemot tagad pazīstamās formas.

Pirmais oficiālais šaha turnīrs noritēja 1886. gadā. Līdz ar to, sāka attīstīties dažādi vispārpieņemtie spēlēšanas stili un stratēģijas. Turnīru iespaidā sāka parādīties arī pirmie šaha pulksteņi.

šahs

Šaha veidi

Lai gan gadu laikā ir radušās vairākas dažādas šaha versijas, tikai dažām no tām ir izdevies gūt zināmu popularitāti. Tās parasti tiek spēlētas tiešsaistē, vai arī kā blakus aktivitātes klasiskā šaha turnīros.

Klasiskais šahs

Klasiskais šahs ir visiem pazīstamā spēles versija. „Baltie” un „melnie” viens pēc otra veic pa vienam gājienam, līdz viens no spēlētājiem ir notvēris pretinieka karali. Karalis, kuram ir pieteikts „šahs”, ir briesmās, un tam ir jāveic gājiens, lai izvairītos no notveršanas. Spēle beidzas, kad ir pieteikts „Šahs un Mats”, kurā viens no karaļiem ir nostādīts bezizejas stāvoklī. Atsevišķos gadījumos, spēle var beigties arī ar neizšķirtu.

Bughouse šahs

Šis ir viens no populārākajiem šaha paveidiem. Šajā spēlē sacenšas divas komandas ar diviem spēlētājiem, uz diviem šaha galdiņiem. Katrā komandā ir viens „baltais” un viens „melnais” spēlētājs. Spēle tiek izspēlēta kā klasiskajā šahā, tikai ar vienu atšķirību: kad spēlētājs nokauj pretinieka figūru, tad viņš to pasniedz savam komandas biedram. Komandas biedrs var izdarīt savu gājienu kā parasti, vai arī uzlikt otra komandas biedra nokauto šaha figūru uz sava laukuma. Pirmais „Šahs un Mats” uz jebkura no dēļiem nosaka uzvarošo komandu.

Senais šahs

Šaha spēlētājus bieži vien māc interese arī par spēles senākajām versijām. Mūsdienās ir parādījusies jauna piekrišana senās Indijas Čaturangai, senās Ķīnas „Xiangqi” un Japānas „Shogi” spēlēm. Šo spēļu versijas var atrast un spēlēt arī internetā.

Šahs960

Šī spēle atšķiras no klasiskā šaha ar to, ka pirms spēles sākuma tiek izmainītas ierastās figūru atrašanās vietas. Lai gan bandinieki joprojām atrodas pirmajās rindās, un karalis vienmēr atrodas starp torņiem, pārējo figūru atrašanās vietas ir nejaušas. Bez tā, spēle tiek spēlēta pēc klasiskā šaha noteikumiem. Šo šaha versiju spēlē, lai izvairītos no stratēģiski sagatavotiem spēles sākuma gājieniem.

Kapablanka

Šīs šaha versijas izgudrotājs ir bijušais šaha čempions Hosē Rauls Kapablanka. Spēlei klāt nāk divas jaunas figūras – kanclers un augstais laidnis. Tam ir paredzēts īpašs dēlis, kura platība, atšķirībā no klasiskā šaha galdiņa, ir 10×8 lauciņi. Kanclers var pārvietoties pa laukumu tāpat kā tornis un zirdziņš, atkarībā no spēlētāja izvēles. Bet augstais laidnis var pārvietoties pa laukumu tāpat kā laidnis un zirdziņš. Katram bandiniekam sasniedzot pēdējo rindu pretinieka pusē, spēlētājs var izvēlēties to nomainīt pret jebkuru citu figūru, izņemot karali.

Zaudētāju šahs

Saukta arī par Anti-šahu, šīs spēles mērķis ir atbrīvoties no visām savām spēles figūrām, ļaujot pretiniekam tās nokaut. Atrodoties attiecīgajās pozīcijās, pretinieka figūru nokaušana ir obligāta. Karaļu figūrām vairs nepiemīt īpaša nozīme. Uzvarētājs ir tas, kuram pirmajam ir izdevies atbrīvoties no visām savām šaha figūrām.

Iemācīties spēlēt šahu nav tik sarežģīti, kā tas dažreiz liekas. Ja tev vēl nav pašam sava šaha komplekta, tad to iespējams iemācīties arī tiešsaistē. Vari mācīties spēlēt kopā ar citiem iesācējiem, vai arī pret datoru. Ja tu jau proti spēlēt šahu, tad iespējams, ka tevi interesēs pamēģināt arī pārējās šeit minētās šaha versijas.

Lai veiksmīga spēlēšana!

Vieta, kur iespējams iegādāties klasisko šahu ir Games4You.lv kategorija Šahs. Tur atradīsi gan spēli, gan arī atsevišķi iegādājamas figūriņas, laukumus un pulksteņus.

Komentēt