Katram ir jāzina, kā ātri, efektīvi un pareizi salikt izdzīvošanas somu. Ja tev ir aktuāla informācija par to, kā pēc iespējas drošāk un ilgāk izdzīvot dabā, viss sākas ar pirmās nepeiciešamības mantu salikšanu vienā somā. Turklāt šāda tipa izdzīvošanas soma noteikti noderēs ne tikai hobija, bet arī ārkārtas situācijās, kad pavisam ātri ir nepieciešams sagatavoties tā sauktajai ‘‘X stundai’’.
Šajā rakstā atradīsi galvenās sastāvdaļas, bez kurām nav iedomājama kārtīga izdzīvošanas soma. Tā kā soma pašam vien būs jānes, īpaši svarīgi ir arī neaizrauties ar lieku mantu līdzi ņemšanu.
Ko ņemt līdzi – izdzīvošanas soma
Šajā sadaļā esam idejiski apkopojuši to, kas nepieciešams izdzīvošanai dabā. Par to, vai ar izdzīvošanas somas sastāvu pietiks dažām dienām vai mēnesim, lielā mērā vari būt atbildīgs pats. Jo ilgāk plāno atrasties ārpus mājām, jo lielāks ēdiena un ūdens daudzums būs nepieciešams.
Kalorijām bagāts ēdiens
Ēdiens ir viena no pirmās nepieciešamības lietām, kam ir jābūt izdzīvošanas somā – īpaši tad, ja neesi pārliecināts par prombūtnes laiku. Izvēlies tādus ēdienus, kas ir ar pēc iespējas lielāku kaloriju daudzumu, viegli atverami, ātri pagatavojami un ar ilgiem termiņiem.
Tās varētu būt putras, gatavās zupas, konservi, pupiņas. Enerģijas batoniņi, iespējams, šeit ir pat labākais risinājums. Daži batoniņi var būt pat ar vairāk kā 400 kalorijām un labu tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu saturu. Par garšām pat īsti nav jāsatraucas, ja nav pieejamas tavas iecienītākās izvēles. Mēs garantējam, ka jebkura garša būs tieši laikā tad, kad nebūsi ēdis desmit stundas.
Ēdiena pagatavošanai noderēs arī gāzes deglis. Tie ir pieejami arī ļoti mazos izmēros.
Ūdens un tā attīrītāji
Tavā izdzīvošanas somā vienmēr līdzi vajadzētu būt piepildītai ūdens pudelei. Jo vairāk kustamies un esam ceļā, jo vairāk ūdens ķermenim būs nepieciešams. Tā kā ne vienmēr dabā ir uzticami veidi, kā uzpildīt savu ūdens pudeli no jauna, iesakām parūpēties par ūdens filtrācijas iespējām. Ir vairāki veidi, kā to panākt.
Ūdens filtrs ir lielisks gadžets, ko ielikt savā somā un nēsāt līdzi. To varēs izmantot katru reizi, kad izdosies no jauna piepildīt ūdens pudeli. Vēl viens variants ir iegādāties attīrošās tabletes, kas pilda filtram līdzīgu funkciju.
Visvienkāršākais veids gan ir jau iegādāties ūdens pudeli ar attīrošām funkcijām. Piemēram, ūdens pudeles ar UV apgaismojumu spēj dezinficēt pat ūdeni no upēm vien dažu sekunžu laikā. Tas, protams, ir dārgāks risinājums, taču noteikti vērtīgs ieguldījums.
Labs risinājums varētu būt arī termoss, tā kā to var izmantot gan kā ūdens pudeli, gan arī kā tējas pudeli. Vairāk par termosa priekšrocībām var izlasīt mūsu rakstā Termoss ir lielisks sabiedrotais dodoties dabā.
Pajumte – guļammaisi un teltis
Gulēšana cilvēkam ir viena no svarīgākajām funkcijām, tāpēc par to parūpēties ir tikpat svarīgi, kā par ēdienu un dzērieniem. Dodoties dabā, noteikti līdzi vajadzētu paņemt telti. Te atkal ir jāatcerās, ka tā pašam vien būs jānes, tāpēc kārtīgi jāapdomā tās svars un lielums.
Ja izdzīvošanas soma tiek gatavota krīzes situācijās, tad obligāti līdzi ir jāmēģina paņemt guļammaiss. Ja nāksies ilgstoši palikt pa nakti uz cietiem segumiem (pagrabi, sporta zāles, tuneļi u.c. evakuācijas telpas), guļammaisa kvalitātei un siltuma īpašībām ir milzīga nozīme.
Labs izdzīvošanas somas papildinājums varētu būt arī izdzīvošanas sega, ko nereti dēvē arī par kosmisko segu. Tā aizņemt pavisam maz vietas, taču var būt īstens glābējs, tā kā šī sega atstaro siltumu. Krīzes situācijā to var palikt zem guļammaisa, radot vairāk siltumu.
Apģērbs – papildus kārtas siltumam
Ir vērts ieguldīt līdzekļus labā āra jakā, kas būs silta, viegla un ūdeni necaurlaidīga. Tas būtu pirmais apģērba gabals, ko paņemt līdzi.
Tālāk katram ir jādomā pašam par apģērbu, kas varētu būt nepieciešams pēc konkrētās situācijas un laikapstākļiem. Jau atkal ir jādomā par to, kā paņemt līdzi pēc iespējas siltākas drēbes, kas aizņem pēc iespējas mazāk vietas. Uzreiz nāk prātā termoveļa – ar garām rokām un kājām. Aizņem pavisam maz vietas, taču ļoti labi silda.
Tam papildus jāatcerās arī par apakšveļu, zeķēm, dažiem tīriem krekliem, siltu džemperi. Ja ārā ir ļoti auksti – cepure, cimdi un šalle. Var noderēt arī maiņas apavi.
Navigācija un uzlādes iespējas
Mūsdienās bez savām viedierīcēm nedodamies teju nekur, taču ir zināms, ka tās nav pārāk lielas ilgdzīvotājas. Tāpēc ir jāparūpējas par papildus uzlādes iespējām – vienmēr līdzi ir jābūt telefona lādētājam, kā arī power bankai.
Vienmēr nevar paļauties uz telefona karti, īpaši krīzes situācijās un dabā. Tāpēc ir labi savā izdzīvošanas somā ievietot citas alternatīvas, kas palīdzēs noorientēties un sazināties – kompass, kartes, radio, rācija.
Uguns un gaisma
Dabā var būt svarīgi uzsākt uguni – gan siltumam, gan arī gaismai vai ēdiena pagatavošanai. Ūdensnecaurlaidīgi sērkociņi, šķiltavas, nazis un ugunsdrošs tērauds ir dažas iespējas, kas palīdzēs uzsākt ugunskuru. Izvēlies vismaz divus, lai tev būtu rezerve gadījumam, ja sērkociņi kļūst slapji, šķiltavai beigsies degviela vai kaut kas tiks nozaudēts.
Runājot par gaismu, pašsaprotamā izvēle ir lukturītis. Jāņem vērā, ka, ja tas darbojas uz baterijām, līdzi rezervē ir jābūt arī tām. Vislabākais variants ir lukturītis, ko uzlikt uz galvas. Tas ir viegls, sniedz bezroku režīmu un ļauj vieglāk pārvietoties pa tumsu.
Multifunkcionāls nazītis arī ir objekts, ko vajadzētu iekļaut savā izdzīvošanas somā. Tas aizņem maz vietas, taču spēj daudzveidīgi palīdzēt. Šveices nazīši izdzīvošanai dabā ir tieši laikā, jo tajos būs ne tikai pats nazis, bet arī šķēres, skrūvgriezis, vīle u.c. gadžeti vienuviet.
Pirmās palīdzības komplekts
Tas, kas tiks paņemts līdzi aptieciņā, ir atkarīgs no tavas medicīniskās pieredzes. Taču esam apkopojuši klasiskus objektus, kam vajadzētu būt katrā aptieciņā.
- Pretsāpju tabletes – ibumetīns, ibuprofēns, citramons u.c.;
- Pret temperatūras līdzekļi – paracetamols;
- Antibakteriālās mitrās salvetes;
- Plāksteri, pārsēji, marles;
- Oglīte, antibiotikas pēc nepieciešamības;
- Ožamais spirts;
- Dezinfekcijas līdzeklis
- Individuāli izrakstītā medicīna.
Tam visam ir nepieciešams ūdens izturīgs iepakojums.
Personīgās higiēnas preces
Ir nepieciešams arī padomāt par personīgās higiēnas precēm – ziepes, zobu birste un pasta, sieviešu higiēnas preces. Bērniem – autiņi, mitrās salvetes. Labs rīks būs arī zobu diegs – noderēs ne tikai higiēnai, bet arī daudzos citos izdzīvošanas aspektos, kad nepieciešams kaut ko sagriezt vai sasiet kopā.
Mūsdienās tikpat svarīgi ir paņemt līdzi arī vairākas maskas un respiratorus – tā, lai uz vienu cilvēku tās ir vairākas.
Dokumenti un to kopijas
Arī dodoties dabā ir svarīgi paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu.
Ja runājam par ārkārtas situāciju, tad ir svarīgi sev līdzi paņemt visus iespējamos dokumentus, jo skaidri nav zināms, vai un kad varēs atgriezties mājās. Mūsdienās dažādus diplomus u.c. izdzīvošanai ne tik svarīgus dokumentus var ieskenēt datorā un uzglabāt, piemēram, Google Drive vai Mākonī.
Līdzi ir jābūt personu apliecinošam dokumentam, pasei vai ID kartei. Tāpat ārkārtas situācijā vienmēr līdzi ir jābūt arī skaidrai naudai. Tam visam, protams, jāatrodas ūdeni necaurlaidīgā iepakojumā.
Tā kā uz savu telefonu nevarēs ilglaicīgi paļauties, pie dokumentiem var ielikt arī lapiņu ar sarakstītajiem ārkārtas kontaktiem. Tie var būt telefona numuri un adreses, kā arī citas svarīgas pierakstītās detaļas.