Optimāls uzturs jūsu sunim – kam jābūt barības sastāvā?

Atpūta dabā daudziem no mums ir neiedomājama bez mūsu hobija līdzdalībniekiem – suņiem! Un atbildīgi suņu saimnieki vēlas sunim kā ģimenes loceklim sniegt to pašu labāko, tas pats attiecas arī uz barību. Tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem ir vajadzīgas būtiskas uzturvielas, lai ķermenis spētu pareizi attīstīties, būtu vesels un enerģisks. Tāpēc suņu barība jāizvēlas ar zināšanām.

Tā kā lolojumdzīvnieku barības tirgus ir piesātinātāks nekā jebkad agrāk, ir viegli apmulst barības plašajā piedāvājumā. Lai situāciju vēl vairāk sarežģītu un samulsinātu suņu īpašniekus, lielākā daļa ražotāju vēsta, ka viņu pārtika ir “pilnīga un sabalansēta”. Bet vai visa pārtika ir radīta vienādi? Noteikti nē.

Lai izvēlētos to, kas ir labākā suņu barība jūsu mīlulim, īpašniekiem jāizprot sešas būtiskākās uzturvielas, kas nepieciešamas katram sunim. Ir jāzina, kāds barības apjoms nepieciešams katrā ēdienreizē un kā izmantot šīs zināšanas, apskatot suņu barību – fera24.lv zooveikalā.

Sešas būtiskās uzturvielas, kas nepieciešamas ikvienam sunim, ir ūdens, tauki, olbaltumvielas, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas.

Ūdens

Ūdens veido 70 līdz 80% no pieauguša suņa ķermeņa masas. Bez ūdens suns nespēs funkcionēt un ūdens galvenais mērķis ir palīdzēt organismam izšķīdināt un transportēt barības vielas šūnās, regulēt ķermeņa temperatūru, palīdzēt sagremot pārtiku, izskalot atkritumvielas.

Ir svarīgi pārliecināties, ka sunim katru dienu ir pieejams pietiekams daudzums tīra dzeramā ūdens. 24 stundu periodā veselam sunim ieteicams izdzert 60-80ml ūdens uz kilogramu ķermeņa svara. Suņu barība tavā virtuvē jāizvēlas ar rūpību!

suņu barība un ūdens

Tauki

Tauki aizsargā iekšējos orgānus, regulē ķermeņa temperatūru un veicina veselīgu nervu sistēmas funkciju norisi. Ja tauku līmenis ir pārāk zems, suņiem var rasties arī sausa, niezoša āda un blāvs kažoks. Suņiem ir vajadzīgas noteiktas taukskābes, kuras dabiski viņu organisms nevar saražot. Šos taukus sauc par neaizstājamajām taukskābēm. 

Tomēr jāsaprot, ka ne visi tauki ir noderīgi sunim; izvēloties kvalitatīvu suņu barību, rūpīgi jāapsver tauku avots, kvalitāte un daudzums. 

Olbaltumvielas 

Olbaltumvielas ražo enerģiju un apgādā ķermeni ar to, kas tam nepieciešams, lai nodrošinātu veselīgu ādu, stiprus nagus, spēcīgus muskuļus un kaulus. Organisms nevar uzglabāt olbaltumvielas, tāpēc tas prasa pastāvīgu piegādi. Olbaltumvielas sastāv no aminoskābēm, suņiem ir vajadzīgas 22 aminoskābes, lai saražotu izdzīvošanai nepieciešamās olbaltumvielas.

Suņa ķermenis dabiski var ražot apmēram pusi no šīm aminoskābēm, bet pārējā daļa nāk no barības, ko suns ēd katru dienu. Neaizstājamās aminoskābes, kā norāda nosaukums, ir būtiskas ikviena suņa veselībai, taču tās tiek iegūtas no pārtikas. Svarīgs ir gan neaizvietojamo aminoskābju daudzums, gan attiecība.

Lai nodrošinātu, ka mājas mīlulis ik dienu piepilda ķermeni ar pietiekami daudz olbaltumvielu, jāmeklē suņu barība, kur pirmās sastāvdaļas minētas dabīgas, augstas kvalitātes olbaltumvielas. Olbaltumvielu veids — zivis, gaļa vai mājputni — ir atkarīgs no suņa personīgās garšas vēlmēm un citām īpašām uztura vajadzībām, ko var nodrošināt olbaltumvielu avots.

Ogļhidrāti

Ogļhidrāti kalpo kā galvenais degvielas avots un suņiem ir galvenais glikozes (enerģijas) avots. Ogļhidrāti nav būtiski suņa uzturā; tomēr tie ir saistīti ar svarīgiem vitamīniem, minerālvielām un augu izcelsmes barības vielām. Ogļhidrātu piemēri ir graudi, mieži, brūnie rīsi, vesela kukurūza vai kartupeļi.

suņu barība ogļhidrāti

Vitamīni

Vitamīni atbalsta daudzas svarīgas lomas suņa uzturā un ir būtiski augšanai un veselības uzturēšanai. 

  • D vitamīns palīdz regulēt kalcija un fosfora līmeni
  • A vitamīns palīdz stiprināt imūnsistēmu
  • E un C vitamīns kalpo kā antioksidanti
  • K vitamīns palīdz ar asins recekļu veidošanos
  • B12 vitamīns palīdz uzturēt veselīgu nervu sistēmu

Minerālvielas

Tāpat kā vitamīni, arī minerālvielas suņa uzturā atbalsta vairākas būtiskas lomas. Lai gan dažādas minerālvielas sniedz dažādas priekšrocības, dažas vispārīgas funkcijas ietver kaulu un skrimšļu veidošanos, hormonu regulēšanu, skābekļa plūsmu un nervu un muskuļu darbību.

  • Kalcijs un fosfors veido lielu kaulu vielas daļu
  • Dzelzs palīdz pārvadāt skābekli caur ķermeni
  • Cinks veicina pareizu brūču dzīšanu
  • Selēns palīdz nodrošināt antioksidantu atbalstu
  • Nātrijs, kālijs, kalcijs un magnijs palīdz nervu transmisijai un šķidruma līdzsvaram

Tagad arī tu zini, kāda suņu barība ir optimālākā, lai tavs mīlulis spētu doties tev līdzi dažādos brīv dabas hobija piedzīvojumos!

Par to, kādos hobijos jūs abi varētu doties, lasi vairāk mūsu rakstos:

Lai izdodas piedzīvot daudz skaistu piedzīvojumu kopā ar savu mīluli!

Komentēt