Kā izvēlēties sporta pulksteni – izvērtēšanas piemērs

Izvēlēties sev pulksteni sportam, jeb pulsometru paliek arvien sarežģītāk, jo tirgus jau šķiet ļoti piesātināts ar dažādiem zīmoliem, pulksteņu modeļiem un to funkcijām.

Pirms dažiem gadiem, ja cena nav svarīga, labākais variants tika meklēts Garmin pulsometru klāstā, tagad ir parādījušies vairāki cienīgi konkurenti. 

Kā atrast sev piemērotāko pulsometru? Vispirms priekš sevis jānodefinē, kādiem mērķiem šis pulsometrs tiks izmantots.

Noteikt sporta pulksteņa kritērijus

Manā gadījumā izvirzīju 7 kritērijus, pēc kuriem novērtēt sporta pulksteņa atbilstību atbilstību manai vajadzībai. Sakārtoju tos prioritārā secībā, kur pirmais ir svarīgākais. 

  1. Baterijas darbības ilgums GPS režīmā – jo vairāk dienas, jo labāk.
  2. Pulsa mērīšana no plaukstas locītavas (šis ir mans untums, jo man nepatīk nekas lieks – šajā gadījumā, pulsa jostiņa).
  3. Barometra funkcija – tiek rādīti noskrietie/noietie augstuma metri un dotā brīža augstuma metri.
  4. GPX kartes faila ielādes iespējas un GPS precizitāte orientējoties pēc GPX faila pulkstenī.
  5. Garas distances sacensību skrējiena plānošana – iespēja pulkstenī uzstādīt atgādinājumus ēšanai, vitamīniem, dzeršanai.
  6. Iespēja veikalā ar pulksteni samakstāt par ūdeni vai recovery (atjaunošanās) dzērienu (skrienot nepatīk ņemt līdzi karti vai naudu). Ne vienmēr viss ir laicīgi saplānots, un šis dzēriens jau mājas ledusskapī gaida. Šī nav obligāta funkcija, bet ļoti ērta.
  7. Svars – jo vieglāks, jo labāk.

Cena kā kritērijs netika ielikts apzināti, jo šoreiz mērķis salīdzināt pulksteņus pēc specifikācijas. Piekritīsiet, ka reizēm ir sajūta, ka esi gatavs maksāt vairāk, lai tikai viss vēlamais būtu vienā ierīcē. Vai šāda ierīce šobrīd ir nopērkama, lai cik tā arī nemaksātu?

Kā meklēt sporta pulksteni? 

Ātrākā un ērtākā iespēja, neizejot no mājas, ir internetā apmeklēt dažādu ražotāju mājas lapas. Taču tad ir jāzina jau konkrēti ražotāji un to pulksteņu modeļi, ko izvērtēt.

Visērtāk ir atrast interneta veikalu ar salīdzinoši plašu sporta pulksteņu klāstu, pietam, kurš piedāvā dažādu ražotāju pulksteņus. Vajadzētu, lai šajā internetveikalā ir iespēja iepazīties ar katra modeļa detalizētu informāciju. Tāpēc tam vajadzētu būt kādam specializētam veikalam.

Kā viens no variantiem, ko izmantoju ir pulsometrs.lv sporta pulksteņi. Tas ir specializēts sporta interneta veikals, kur var atrast gan pulsometru modeļu video apskatus, gan detalizētu katra modeļa specifikāciju.

Meklējot un salīdzinot interneta dzīlēs dažādus pulsometru ražotājus un to top modeļus, esmu izsijājis savu topu (secībai šobrīd nav nozīme).

Atlasītie pulksteņi salīdzināšanai

Garmin Fenix 5X plus

Varēju izvēlēties arī Fenix 5X, kas ir ļoti labs pulkstenis, taču Fenix 5X plus ir pārāks manās acīs. Galvenokārt, dēļ baterijas ar lielāku kapacitāti – 10 stundu ilgāku bateriju UltraTrac Gps režīmā (līdz 70 stundām).

Papildus Fenix 5X plus ir Garmin Pay atbalsts, kurš Latvijā jau darbojas. Pagaidām gan tikai Swedbank ir vienīgā Latvijas banka, kas šo atbalsta. Vēl variants ir Revolut Mastercard.

Suunto 9 Baro

Šis sporta pulkstenis piesaistīja manu uzmanību ar fenomenālo baterijas darbības ilgumu – līdz 120 stundām Gps režīmā. Lasīju pulksteņa apskatos, ka realitātē, pulkstenī izvēloties Ultra režīmu, beterija var izturēt līdz pat 136 stundām.

Šī pulksteņa baterijas performanci pašlaik neviens nav pārspējis, pat nav pietuvojies. Kā arī, neskatoties uz baterijas ilgumu, tas ir vieglāks par Garmin Fenix 5X plus, bet mazliet smagāks par Polar Vantage V.

Arī cenas ziņā tas ir starp Garmin Fenix 5X plus un Polar Vantage V (tuvāk Polar cenai).

Polar Vantage V

Šis ir manā topā dēļ baterijas darbības ilguma (līdz 40 stundām Gps režīmā) un tā mazā izmēra un svara. Nejaukt šo modeli ar Polar Vantage M, kam ir krietni mazāks baterijas darbības laiks un nav Barometra funkcijas.

Izvēlēto modeļu salīdzinājums

Visi trīs pulksteņi izskatās diez gan līdzvērtīgi konkurenti. Lai pārskatāmāk saprastu atšķirības un izraudzītos īsto, izveidoju salīdzinājumu tabulā pēc septiņiem augstāk minētajiem kritērijiem.

Sporta pulksteņu salīdzinājums

Vērojot šo tabulu secinu, ka joprojām ir grūti izvēlēties. Nav tā viena pulksteņa, kurš ietvertu visu un būtu derīgs visām aktivitātēm, kas man ir padomā.

Gribētos izvēlēties Polar Vantage V, jo tas ir tik viegls. Baterijas kapacitāte līdz 40 stundām maratonam pilnīgi pietiek, un pat divu dienu pārgājienam pietiek, bet ar to nevar samaksāt un nevar saplānot skrējienu.

Garmin Fenix 5X plus ir daudz plusu, bet tas ir vissmagākais, un ar tā bateriju nedēļu kalnos bez lādēšanas neizdzīvosi.

Suunto 9 Baro šķiet zelta vidusceļš. Bet ar to nevar saplānot skrējienu un samaksāt par dzērienu.

Verdikts

Priekš sevis vienu ideālo pulsometru vēl neesmu atradis. Iespējams, tādēļ, ka manas prasības ir pārāk plašas.

Ja man būtu jāizvēlas pulsometrs maratonam un ikdienas treniņiem, izvēlētos Garmin Fenix 5 plus.Ja sev izvēlētos pulsometru pārgājienam kalnos, izvēlētos Suunto 9 Baro. Ja tikai ikdienas treniņiem un neplānotu skriet pusmaratona vai maratona distances, tad Polar Vantage V. Maratonam šis pulstenis nav piemērots dēļ atgādinājumu funkcijas trūkuma, jo dēļ iespaidīgās baterijas, tas ir spējīgs uz daudz nopietnākiem mērķiem.

Komentēt