Spēles UNO noteikumi

UNO ir populāra kāršu spēle visām vecuma grupām. Tās nosaukums „UNO” apzīmē paziņojumu, ka kādam spēlētājam rokās ir palikusi viena pēdējā kārts. Šajā rakstā ir apkopoti UNO noteikumi un spēlē esošo kāršu veidi.

Spēles sākums

Kāršu kavā ietilpst 112 kārtis. Pirms katras spēles tās ir kārtīgi jāsamaisa. Katram spēlētājam tiek iedalītas 7 kārtis. Atlikušās kārtis novieto vienā kaudzē ar apzīmējumiem uz leju. Pirmo kaudzes kārti apgriež otrādi un noliek pa vidu spēlētājiem. Ar šo kārti sāksies izspēlēto kāršu kaudze.

Spēlēšanas noteikumi

Spēlētāji izdara gājienus viens pēc otra, pulksteņrādītāja virzienā. Katrā gājienā, tev ir jāatbrīvojas no kādas kārts, kura sakrīt ar pēdējo kārti izmesto kāršu kaudzē. Kārtīm ir jāsakrīt ar vienādu ciparu, krāsu vai simbolu. Piemēram, ja pēdējā kārts kaudzes virsotnē ir sarkans 1, tad tev tai virsū ir jāuzliek vai nu cita sarkana kārts, vai arī jebkura citas krāsas kārts ar ciparu 1.

Ja tev nav neviena kārts, kura sakrīt ar sarkano 1, tad tu vari izmest Wild kārti. Ja tev nav nevienas Wild kārts, tad tev jāceļ pa vienai kārtij no neizspēlēto kāršu kaudzes, kamēr tu atrodi piemērotu spēlējamo kārti. Ja pēdējā uzliktā kārts ir +2 vai Wild +4, tad nākošajam spēlētājam jāpaceļ attiecīgi 2 vai 4 kārtis no kāršu kavas. Tālāk gājienu izdara nākamais spēlētājs.

Ja tev rokās ir palikusi viena pēdējā kārts, tad tev ir obligāti ir jāpaziņo „Uno!” pārējiem spēlētājiem. Ja tu nepasaki „Uno” un kāds cits spēlētājs tevi pieķer, tad tev ir jāpaceļ 4 kārtis. Ja tevi nepieķer pirms nākošais spēlētājs izdara gājienu, tad tev nav jāceļ papildus 4 kārtis. Kad viens spēlētājs ir izspēlējis savu pēdējo kārti, tad šīs spēles raunds beidzas, un spēle ir jāsāk no sākuma.

Ja neviens nav pabeidzis spēli pirms neizspēlēto kāršu kaudzei beidzas kārtis, tad jāsajauc visas izmestās kārtis, jāsaliek tās jaunā kaudzē un jāturpina spēle.

UNO noteikumi

Īpašās kārtis

Uz īpašajām kārtīm attiecas katrai savi noteikumi.

+2 kārts

Ja tu izspēlē šo kārti, tad nākošajam spēlētājam ir jāpaceļ divas kārtis un jāizlaiž gājiens.

Ja šī kārts ir izvēlēta pašā spēles sākumā, tad pirmajam spēlētājam ir jāpaceļ divas kārtis. Šo kārti var izspēlēt tikai tad, ja tā sakrīt ar iepriekšējās kārts krāsu vai citu +2 kārti.

Reverse kārts

Šī kārts maina spēlētāju gājienu virzienu. Spēlējot pulksteņrādītāja virzienā, pēc šīs kārts būs jāspēlē pretējā virzienā. Šo kārti var izspēlēt tikai tad, ja tā sakrīt ar iepriekšējās kārts krāsu vai citu Reverse kārti.

Skip kārts

Uzliekot šo kārti, nākošais spēlētājs izlaiž gājienu.

Ja šī kārts ir izvēlēta pašā spēles sākumā, tad pirmajam spēlētājam ir jāizlaiž gājiens.

Wild kārts

Kad tu izspēlē šo kārti, tu vari izmainīt pašreizējās izliktās kārts krāsu uz jebkuru citu krāsu. Tu drīksti izmantot Wild kārti arī tad, ja tev rokās ir citas spēlējamas kārtis.

Ja šī kārts ir izvēlēta pašā spēles sākumā, tad pirmais spēlētājs pats izvēlas kādas krāsas kārti likt.

Wild +4 kārts

Arī ar šo kārti tu vari izmainīt tālāk spēlējamās kārts krāsu. Papildus tam, nākošajam spēlētājam ir jāpaceļ 4 kārtis un jāizlaiž savs gājiens.

Šo kārti nedrīkst izspēlēt, ja tavās kārtīs ir cita spēlējama kārts. Ja spēlētājam, kuram ir jāceļ 4 kārtis ir aizdomas, ka tu pārkāp šo noteikumu, viņš var tev pieprasīt parādīt savas kārtis. Kārtis drīkst rādīt tikai tam spēlētājam, kuram būtu jāpaceļ 4 kārtis. Ja tu esi pieķerts pārkāpjot šo noteikumu, tad 4 kārtis ir jāpaceļ tev pašam.

Ja šī kārts ir izvēlēta pašā spēles sākumā, tā jānoliek atpakaļ kāršu kavā un tās vietā ir jāizvelk cita kārts.

UNO noteikumi

Spēle ar punktiem

UNO var spēlēt arī ar punktu sistēmu.

0-9 punkti pienākas par katru kārti, kura ir atzīmēta ar attiecīgo ciparu.

20 punkti pienākas par katru +2, Reverse un Skip kārti.

50 punkti pienākas par katru Wild un Wild +4 kārti.

Punktu skaitīšanu var veikt divos veidos.

Pirmais variants

Ja tu esi pirmais spēlētājs, kuram ir izdevies atbrīvoties no visām savām kārtīm, tad tu iegūsti punktus no visām kārtīm, kas ir palikušas pārējo spēlētāju rokās. Spēles uzvarētājs ir tas, kurš pirmais sev ir sakrājis 500 punktu.

Otrais variants

Tiem, kam spēles raunda beigās rokās paliek kārtis, saņem attiecīgos punktus. Spēle beidzas, kad viens no spēlētājiem ir sakrājis 500 punktu. Uzvar tas, kuram ir sakrājies vismazāk punktu.

Ja tu vēlies iegādāties pats savu UNO kāršu komplektu, tad to piedāvā arī spēļu veikals Games 4 You. Paķer savu komplektu caur saiti Spēle UNO.

Cerams, ka UNO noteikumi ir skaidri un ir vēlme šo spēli uzspēlēt ar draugiem vai ģimeni! Lai jautra spēlēšana!

Ieskaties arī citos mūsu rakstos par dažādām spēlēm, piemēram, Šahs: vēsture un spēles veidi vai Latvijā ražotas spēles.

Komentēt