Kā meditācija var izmainīt tavu dzīvi

Mūsu ikdiena ir steidzīgāka kā jebkad. Mēs slīkstam izklaižu un informācijas jūrā, ko mūsu smadzenes nemaz nespēj apstrādāt, jo netika radītas tam. Tas sākās līdz ar mūsdienu tehnoloģiju parādīšanos un izskatās, ka mēs vēl vairāk virzamies tieši šajā virzienā.


Taču šai problēmai ir risinājums. Risinājums par kādu noteikti visi ir dzirdējuši, taču vai nu netic tā efektivitātei vai baidās izkāpt no komforta zonas. Meditācija ir precīzi tas, kas vajadzīgs cilvēkiem mūsdienās, lai atslābinātu viņu ķermeņus un prātu. Šīs prakses piekopšana, kas aizņem pavisam nedaudz laika, spēs mainīt to, kā tu uztver pasauli.


Šajā rakstā ir apkopoti galvenie plusi, ko sniedz meditācija. Ceru, ka šie minētie plusi spēs tevi pārliecināt izmēģināt šo lielisko prāta un ķermeņa atslābināšanas metodi.

meditācijas poza

1.Paaugstina pašapziņu un emocionālo regulējumu

Meditācijas laikā cilvēks bez jebkāda sprieduma novēro savas domas un emocijas, ļaujot dziļāk izprast savus uzvedības un domāšanas modeļus. Tas savukārt mudina cilvēku uz pārdomām par to kā viņš uztver un reaģē uz to, kas notiek apkārt. Laika gaitā šī paaugstinātā pašapziņa var uzlabot emocionālo regulējumu, jo indivīdi kļūst labāk sagatavoti, lai izprastu un pārvaldītu savas emocijas veselīgā veidā.

Izmantojot meditāciju, cilvēki var iemācīties reaģēt uz izaicinošām emocijām un domām konstruktīvāk, nevis tikt kontrolēti. Tas var radīt līdzsvarotāku un mierīgāku prāta stāvokli un uzlabot vispārējo garīgo veselību un labklājību.

2. Uzlabo fokusu un uzmanību

Ir pierādīts, ka meditēšana uzlabo fokusu un uzmanību, trenējot prātu būt klātesošam un uzmanīgākam. Praktizējot meditāciju, cilvēki koncentrējas uz savu elpu un strādā, lai pievērstu uzmanību elpošanai ikreiz, kad viņu prāts un domas sāk aizklīst. Laika gaitā šī atkārtotā prakse stiprina smadzeņu spēju koncentrēties un saglabāt fokusu.

Turklāt pētījumi ir parādījuši, ka regulāra meditācijas prakse var izraisīt strukturālas izmaiņas smadzenēs, tostarp pelēkās vielas blīvuma palielināšanos prefrontālajā garozā, kas ir saistīts ar uzlabotu uzmanību, izpildfunkciju un kognitīvo kontroli.

3. Samazina stresu un trauksmi

Meditēšanai ir liela ietekme uz stresa un trauksmes līmeņa samazināšanu. Veicinot relaksācijas un miera sajūtu tiek samazināti fiziskie stresa simptomi, piemēram, paātrināta sirdsdarbība, augsts asinsspiediens un muskuļu sasprindzinājums. Regulāri praktizējot meditēšanu, indivīdi var iemācīties attīstīt līdzsvarotāku un mierīgāku skatījumu uz dzīvi kopumā.

Papildu tam meditācija var pat mainīt smadzeņu darbību un to struktūru lietās, kas saistītas ar stresu un trauksmi, laika gaitā vēl vairāk samazinot simptomus.°

4. Uzlabo vispārējo miega kvalitāti

Meditēšana palīdz ar miega kvalitāti mazinot stresu un trauksmi, nomierinot prātu un veicinot relaksāciju. Tas ļauj organismam atjaunoties un darboties efektīvāk dienas laikā. Turklāt regulāra meditācijas prakse var palīdzēt regulēt miega un nomoda ciklus un veicināt veselīgu gulēšanas grafiku.

5. Rada pozitīvāku skatījumu uz dzīvi

Ir pierādīts, ka regulāra meditācija smadzenēs izdala endorfīnus jeb “labas pašsajūtas” hormonus, kas uzlabo garastāvokli un vispārējo labsajūtu. Kā arī meditācija palīdz indivīdiem iegūt dziļāku izpratni par sevi un savām domām, tādējādi palielinot pašapziņu un spēju vadīt domas un emocijas pozitīvākā veidā.

6. Veicina fizisko un garīgo labsajūtu

  • Meditācija palīdz nomierināt prātu un mazināt minēto stresa un trauksmes sajūtu, kas var pozitīvi ietekmēt fizisko veselību, pazeminot kortizola jeb stresa hormona, līmeni.
  • Uzlabo imūnsistēmu: ir pierādīts, ka meditācija uzlabo imūnsistēmas darbību, palīdzot atvairīt dažādas slimības.
  • Samazina hroniskas sāpes: Meditācija var palīdzēt mazināt hroniskas sāpes, samazinot jutīgumu pret sāpēm un samazinot muskuļu sasprindzinājumu.

Personiskā pieredze

Ar meditēšanu es nodarbojos aptuveni pusgadu pēc tam, kad izlēmu uzklausīt cilvēkus, kas praktizē to ikdienā. No sākuma bija tiešām grūti meditēt, jo centos to darīt lotus pozā, kas bija fiziski neērti. Turklāt arī tik vienkārša lieta kā domu atslēgšana un par neko nedomāšana sagādāja grūtības. Pirmajā mēnesī bija grūti redzēt rezultātu, taču es izlēmu turpināt un drīz sāku sajust vairākas pozitīvas izmaiņas savā dzīvē.

meditācijas lotus poza
Lotus poza

Pirmkārt, es uztvēru sliktas ziņas vai cilvēku reakcijas daudz mierīgāk un neļāvu tām sevi negatīvi ietekmēt.

Otrkārt, es sāku kritiskāk izvēlēties lietas ar kurām aizpildīt brīvo laiku, tādejādi vairāk pievērsos labākām aktivitātēm kā sports, lasīšana u.c.

Treškārt, es jutu lielu kontroli pār savu ķermeni un prātu un tas deva patīkamu pārliecības sajūtu.

Meditēšana aizņems tikai 5 minūtes dienā, bet nesīs tiešām pozitīvas pārmaiņas tavā dzīvē. Ir arī citas lietas, kas var krasi mainīt tavu dzīvi kā, piemēram, došanās garos pārgājienos.

Komentēt