Kripto valūtas – hobijs, darbs vai atkarība?

Nesen redzēju apskatu par pasaulē populārākajiem hobijiem, tajā visai augstās pozīcijās bija ierindotas azartspēles. Tas neattiecas uz zolītes uzspēlēšana ar draugiem ik pa laikam, bet gan uz spēļu automātiem tiešsaistē. Ja tiešsaistes azartspēles tiek uzskatītas par hobiju, tad arī tirgošanos ar kriptovalūtām varētu pieskaitīt pie tiem.

Tie, kam ir, vai ir bijušas, īpašumā kriptovalūtas, zina cik laiku viņi ir veltījuši šim hobijam. Sekot līdzi tirgus svārstībām, lasīt izglītojošu informāciju, investēties un veltīt tam savu brīvo laiku. Tās visas ir hobija pazīmes, bet vienlaikus arī iezīmes, kas ir novērojamas tādām atkarībām kā datorspēles un azartspēles.

Par kriptovalūtām aprunājāmies ar šīs jomas ekspertu, kurš pagaidām vēlējās palikt anonīms. Tādā veidā var padalīties ar patiesāku viedokli. Šis eksperts ir uzstājies konferencēs, sniedzis konsultācijas uzņēmumiem, pats ražojis kriptovalūtas un uzstādījis ražotnes citiem. Protams, arī viņam ir savs krājums ar kriptovalūtām.

Noskaidrosim viņa viedokli gan par kriptovalūtām kā tādām, gan par to ietekmi uz cilvēku ikdienu. Vai to var klasificēt kā hobiju, investīciju, vai varbūt kā atkarību.

Saruna notiek 2019.gada jūlijā, kad daudzas kriptovalūtas ir sākušas palielināt savu vērtību pēc lielā krituma. Domāju, ka šajā mirklī daudzi kriptovalūtu īpašnieki daudz biežāk smaida, nekā to darīja pirms pusgada.

Intervija

Cik sen darbojies ar kriptovalūtām?

Viss sākās ar to ka, pamanīju kriptovalūtu Bitcoin spēcīgā cenas pieauguma dēļ,  kad tas vēl  maksāja tikai aptuveni 1200 dolāri CFD platformā. Tajā laikā izklaidējos un testa režīmā tirgojos ar dažāda veida aktīviem. Biju pārsteigts par milzīgo Bitcoin cenas pieaugumu, un tajā pašā laikā kritumu. Dažbrīd svārstība bija pat par trīsdesmit procentiem. Nepilna mēneša laikā tas atkal atguvās un turpināja savu ceļu uz virsotni.    

Sāku pētīt kas tas ir un kā tas reāli strādā. Informācija par to Latvijā un latviešu valodā bija diezgan skopa, tādēļ sāku rakties dziļāk un meklēju vietējo pieredzi šajā jomā. Izrādījās, ka arī pie mums ir cilvēki, kuri jau gadiem pazīst šo tehnoloģiju. Gribēju no viņiem uzzināt pēc iespējas vairāk par to kā strādā blokķēde un kādas priekšrocības tā piedāvā. 

Tajā laikā biju savācis komandu, kas vēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību, līdz ar to nolēmām uztaisīt savu konferenci par blokķēdēm. Izveidojām lielisku pasākumu un guvām milzīgu pieredzi. Paralēli tam visam, izveidoju nelielas, varētu teikt amatiera līmeņa, mining fermas. Vienkāršiem vārdiem sakot, tie ir augstas jaudas datori ar augstu kalkulēšanas jaudu. Darbināju tos savā privātmājā, un priecājos, ka man ir sildītāji, kas silda māju un tajā pašā laikā ražo naudu :).  Sāku ar mazumiņu, bet ik pa brīdim saražoto konvertēju papildu jaudā, pavairojot fermas. 2017. gada ziemā apkuri praktiski neizmantoju, maksāju tikai par patērēto elektroenerģiju, ko nosedza saražotā kriptovalūta. 

Ko Tev dod tas, ka esi eksperts šajā jomā?

Ņemot vērā ka pazīstu cilvēkus, kuri ar kriptovalūtām ir pazīstami ilgāk un “izkoduši” to vairāk, izvairītos sevi saukt par ekspertu. Izprotu kā darbojas sistēma un tās priekšrocības. Atbilde manā gadījumā būtu – ja ir kas klausās par to, varu pastāstīt, kas ir kriptovalūtas un par pieredzi ko esmu guvis šajā kripto ceļojumā. 

Cik ļoti pārdzīvoji vērtības kritumu 2018.gadā?

Protams, priecīgs nebiju un lielu daļu kriptovalūtu laicīgi pārdevu. Precīzu aprēķinu neesmu veicis, bet lielos vilcienos tomēr paliku plusos. Salīdzinoši nesen vēl pat mazliet papildināju savus kriptovalūtu uzkrājumus.

Vai darbošanos ar kriptovalūtām var uzskatīt par hobiju?

Tas ir atkarīgs kādā jomā un apjomos darbojies. Ir tirgoņi, kuri ikdienā tikai ar to vien nodarbojas un jāsaka diezgan veiksmīgi. Manā gadījumā tas ir hobijs.

Cik laba investīcija ir ielikt pusi no uzkrājumiem kriptovalūtās?

Tas būtu neprāts. Manā skatījumā investīcijas vajag diversificēt un augsta riska aktīvos var ielikt maksimums 5% no portfeļa. Es kriprovalūtas ierindotu tieši pie augsta riska investīcijām.

Kā Tu vērtē kriptovalūtu nākotni?

Domāju, ka kriptovalūtām ir nākotne, pilnīgi noteikti būs kāda dominējošā kriptovalūta. Tieši kura valūta dominēs un vai tā jau eksistē, nevaru atbildēt. Ja runājam par esošajām, savu likmi lieku uz Bitcoin. Potenciālu tam saskatu tādēļ, ka skaidras naudas darījumi tiek izskausti un nākotnē cilvēkiem būs vajadzība pēc anonīmiem norēķiniem. Otrs iemesls varētu būt neuzticība FIAT valūtai (centrālo banku kontrolēta valūta -EUR, USD, u.c. ). Cilvēki meklēs alternatīvu norēķināšanās metodi,  protams, ceru, ka šis scenārijs nepiepildīsies. Protams, pastāv arī riski, ka kāds izveidos kvantu datoru vai datorus, kas varēs nosegt 51% maining jaudu. Šī būtībā ir vienīgā blokķēdes ievainojamība. 

Cik tālu tas ir no atkarības?

Spekulēšanā ar kriptovalūtām?  Domāju, nav tālu. Esmu manījis rehabilitācijas centrus, kur ārstē cilvēkus. Tāda konkrēta viedokļa man nav šajā jautājumā. 

Cik laiku dienā velti skatoties uz cenu svārstībām?

Nu jau ļoti reti. Varbūt reizi nedēļā, varbūt pat vienu divās nedēļās. Protams, arī pēc statistikas un cilvēku rosības redz, ka tieši cenas pieauguma laikā cilvēki sāk runāt par tām. Patīkami taču apskatīt savu “maku” un tajā redzēt plusus. 

Vai kaut ko vēl maino šobrīd?

Nu jau vairs nē. Šogad (2019. gadā ) izslēdzu fermas, devu tām otro dzīvi ar citām funkcijām.

Vai šobrīd ir vērts mainot?

Viss ir atkarīgs no elektroenerģijas cenas. Ja ir pieejama lēta vai bezmaksas enerģija, to var konvertēt kriptovalūtās. Latvijā, tādos “mājas apstākļos”,  noteikti pelnīt ar to īpaši šobrīd nesanāks. Ja skatās globāli, ir fermas, kas darbojas un visdrīzāk turpinās darboties, un gūs kādu labumu no tā. 

Kādas valūtas Tev ir šobrīd ir?

Šobrīd pārsvarā man ir Bitcoin un vēl daži nenozīmīgi sīkumi citās
kriptovalūtās. 

Kādu pievienoto vērtību dod zināšanas par katru valūtu?

Domāju, ka jebkuras zināšanas dod vērtību. Jautājums ir – kā Tu tās pielieto. 

Cik ļoti tici sazvērestības teorijām, ka ir čupiņa cilvēku, kuri to visu varregulēt sev vēlamā virzienā?

Protams, ir lielie spēlētāji vai lielu spēlētāju grupas, kas ar savu valūtu daudzumu spēj ietekmēt cenu. Ir dažādu veidu spekulācijas un metodes kā var virzīt notikumus sev vēlamā virzienā. Manā skatījumā nauda ir vara un, ja gudri to izmanto jebkuru notikumu var virzīt sev vēlamā virzienā. 

 

Komentēt